Home Technika Bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych

Bezpieczeństwo w zakładach przemysłowych

written by admin Sierpień 10, 2016
Na terenie całego naszego kraju funkcjonuje kilkaset fabryk różnego rodzaju. Zatrudniają one razem kilkadziesiąt tysięcy osób. Codziennie zdarzają się wypadki, gdzie pracownicy fizyczni tracą zdrowie, a nawet życie w ich wyniku. Nasuwa się pytanie, czy praca w fabryce jest bezpieczna? Czy warto jest tyle ryzykować, by zarobić na wydatki? Odpowiedz jest prosta: tak. Należy jednak zachować szczególna ostrożność przy wybieraniu swoje miejsca pracy.

Niektóre maszyny posiadają wystające ruchome elementy, nie do końca zakryte gorące fragmenty itp. Odpowiednia odzież ochronna oczywiście minimalizuje ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, ale w niektórych przypadkach ryzyka do zera nie da się zminimalizować. Aktualnie w erze związków zawodowych pracodawcy kładą coraz większy nacisk na bezpieczeństwo pracownika i zabezpieczają maszyny na różny sposób. Zakładają dodatkowe zawory bezpieczeństwa w miejscach, gdzie jest ryzyko wydostania się jakiejś groźnej cieczy, odpowiednio przeszkalają robotników, jak pracować przy danego typu maszynie, a w miejscach szczególnie narażonych zakładają płytki bezpieczeństwa. Każdy z tych sposobów ma swoje plusy i minusy. Dla przykładu płytki bezpieczeństwa (bursting discs) tworzą fizyczną ścianę pomiędzy pracownikiem, a załóżmy tryskającym płynem chłodniczym, ale nie zabezpieczą przed szkodliwymi oparami danego chłodziwa. Jedynie połączenie kilku zabezpieczeń da w pełni satysfakcjonujące efekty. Należy jednak pamiętać, że najlepszą ochroną w większości jest myślenie w pracy. Nic nas lepiej nie ochroni niż reagowanie na najróżniejsze nieprzewidziane rzeczy typu wydobywająca się z maszyny para, gdzie jej być nie powinno, zapach spalenizny, czy też drażniący metaliczny posmak na ustach. Należny się wystrzegać także naprawiania maszyn na własną rękę, jeżeli nie zostaliśmy do tego przeszkoleni. Może to mieć tragiczne skutki dla naszego zdrowia, a nawet życia. W najlepszym wypadku, albo nam się uda takową awarie usunąć, albo ktoś nam każe to pozostawić i poczekać na specjalistę.

You may also like