Biopsja jader invimed

Biopsja znaczeń to badanie dawane w charakterze diagnostycznym (upewnieniu się co do sprawy niepłodności mężczyzny) lub terapeutycznym (pobraniu plemników do zapłodnienia sztucznego – in vitro). Zabieg w sam sobie jest łagodny dla pacjenta, a ryzyko powikłań jest nieco niewielkie.
Badanie tworzy się w momencie, gdy wcześniej dwa razy stwierdzono brak plemników w spermie mężczyzny (tzw. azoospermia). Przed zabiegiem potrzebne jest spełnienie podstawowych badań krwi oraz konsultacja z lekarzem anestezjologiem. Sama biopsja trwa krótko – do pół godziny. Stanowi wtedy a badanie dość bolesne, dlatego buduje się ją w znieczuleniu miejscowym, a niekiedy nawet ogólnym. Po ustąpieniu znieczulenia ból jednak nieco powraca. Czasem pacjentom polecana istnieje też hospitalizacja, zlecana w celu profilaktycznym (kontroli jego wyglądu zdrowia i dawkowania leków przeciwbólowych).
Cechuje się kilka sposobów biopsji jąder. PESA liczy na poborze nasienia z kanalików najądrza przy pomocy igły. Podczas MESY nadcina się przewód najądrza w kierunku poboru płynu, który ma plemniki. TESE to brak pobrania wycinka z założenia w końcu wzięcia spośród niego plemników. Natomiast TESA polega na nakłuciu przez skórę wnętrza w charakterze wzięcia spośród niego rozmazu. Ten z serii dzielony jest na dwie strony – jedna przeznaczona jest do badania, a z różnej przyjmuje się plemniki.
Jest kilka przeciwwskazań do tworzenia u ludzie biopsji jąder. W form, gdy w ejakulacie uważają się nawet małe ilości plemników jej przeprowadzenie nie jest przydatne. Nawet bowiem małe ilości męskich komórek rozrodczych dają szansę na pokrycie (dzięki technologii ICSI). Przeciwwskazanie ma i bycie mężczyzny tzw. wytrysku wstecznego. Wówczas rzuca się plemniki płynące z moczu. Próbek nie pobiera się także to, jak nie ma szansie zamrożenia plemników, a wtedy zastosowania ich w ICSI.