Choinka 50cm

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie ulega to kwestie. Wszyscy albo przed świętami, czy w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej jeszcze ciastka także wyjątkowego sposobu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i dlaczego istnieje oczywiście istotna w świątecznej tradycji?

Istnieje wiele teorii, które opowiadają o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drewna w Edenie. Zaś w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w okresie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie oddając się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się gościa z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można więc powiedzieć, że właśnie nie tylko w Polsce, lecz plus oraz innych krajach Europy również w Ameryce na wielka przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć dużą kolej w modzie choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane kojarzone ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie mierzyły być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów oraz kolorów świątecznych ozdób jest niebezpieczna do określenia, jednakże w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

novitus lupo

Przez lata historia choinki, tak samo gdy mężczyźni, doświadczała kolei w dziedzinie trendów interesujących jej przystrajania. Jednak nie poprawiłoby się to, iż od czasu ubrania pierwszej w spraw choinki przez Luthera, system tenże niezwykle głęboko zakorzenił się w klasie świątecznej i posiadajmy możliwość, że nieprędko przeminie.