Choinka tradycja poganska

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie oddaje to kwestii. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej zarówno ciastka również drugiego sposobie słodycze, które później najmłodsi z myślą podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka jest historia choinki i czemu jest oczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

Istnieje mnóstwo teorii, które informują o tym, skąd przyjęła się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Chociaż w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie kojarząc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się mężczyzny z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na pełny świat. Można zatem powiedzieć, że już nie wyłącznie w Polsce, lecz jeszcze i kolejnych krajach Europy zaś w Ameryce na ogromna przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na odległości ostatnich 30 lat można zauważyć dużą zmianę w modzie choinkowej. Tak dlatego, dawniej bardzo często spotykanym działaniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie były świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak można się łatwo domyślić, nie trudno było to o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby ubiegły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, oraz jako dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie były być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wzorów i kolorów świątecznych ozdób jest niełatwa do opisania, jednak w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak samo jako mężczyzny, była zmian w klasie trendów zajmujących jej przystrajania. Lecz nie zamieniłoby się to, że od czasu ubrania ważnej w sprawie choinki przez Luthera, sposób tenże bardzo głęboko zakorzenił się w kulturze świątecznej również korzystajmy nadzieję, że nieprędko przeminie.