Dlaczego kasy fiskalne sa takie drogie

Każdy, kto zakłada swoją pierwszą firmę jest niezwykle zdziwiony wysoką ceną kas fiskalnych. Owszem, wydaje się to dosyć dziwne, aby takie nieskomplikowane urządzenie, w porównaniu z chociażby komputerem, było warte tak dużej kwoty pieniężnej. Zdziwienie znika jednak, gdy przyjrzymy się dokładnie sytuacji gospodarczej i politycznej w naszym kraju.

Kasy fiskalne sklepowe kosztują w zależności od modelu od tysiąca, do nawet czterech tysięcy złotych. Ciężko jest znaleźć w Polsce chociaż jedną, nowoczesną i nieużywaną kasę, która na rynku ma cenę niższą niż tysiąc złotych. Oczywiście na aukcjach internetowych można znaleźć używane kasy fiskalne, ale nie zawsze opłaca się je kupować.

A więc, dlaczego kasy fiskalne są drogie?
Przyczyną takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się w polityce państwa, oraz obecnego stanu gospodarki naszego kraju. Ogromne podatki i duża ilość biurokracji, jaką serwuje nam państwo podczas zgłaszanie i montowania urządzenia, powoduje niepomierny wzrost wartości rynkowej kasy fiskalnej.
Wielu handlowców w dzisiejszych czasach nie stać na zakup kas. Niestety, prawo wymaga od każdej osoby, która prowadzi działalność gospodarczą o rocznym zysku powyżej pewnej ustalonej kwoty, szczegółową rejestrację całego obrotu towarami. Z tego też powodu coraz więcej ludzi rezygnuje z działalności gospodarczej. Za to zwiększa się liczba urzędników w urzędach skarbowych.
Rząd nie jest jednak jedyną przyczyną wysokiej ceny kas fiskalnych. W przeciwieństwie do drukarek, te drugie muszą być wykonane z materiałów niezwykle wysokiej jakości. Musi ona być w stanie drukować paragon tysiące razy jednego dnia.

Kolejną drugorzędną przyczyną tych niebotycznych cen są koszta szkolenia pracowników z obsługi kas fiskalnych. Im większą mamy firmę i więcej ludzi zatrudniamy, tym większe musimy zainwestować pieniądze we wprowadzenie kas do swojej działalności gospodarczej. Rozwiązaniem jest zatrudnianie ludzi, którzy takie kursy zrobili w poprzednich miejscach pracy, jednakże jest to bardzo rzadki przypadek.
Od jakiegoś czasu trwa walka o obniżenie cen tych urządzeń. Dodatkowo każdy przedsiębiorca przy zakupie swojej pierwszej kasy może liczyć na odliczenie kosztów za zakup kasy fiskalnej do 700 złotych.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl