Dlaczego kasy fiskalne sa takie drogie

Każdy, kto zakłada swoją pierwszą firmę jest niezwykle zdziwiony wysoką ceną kas fiskalnych. Owszem, wydaje się to dosyć dziwne, aby takie nieskomplikowane urządzenie, w porównaniu z chociażby komputerem, było warte tak dużej kwoty pieniężnej. Zdziwienie znika jednak, gdy przyjrzymy się dokładnie sytuacji gospodarczej i politycznej w naszym kraju.

Kasy fiskalne sklepowe kosztują w zależności od modelu od tysiąca, do nawet czterech tysięcy złotych. Ciężko jest znaleźć w Polsce chociaż jedną, nowoczesną i nieużywaną kasę, która na rynku ma cenę niższą niż tysiąc złotych. Oczywiście na aukcjach internetowych można znaleźć używane kasy fiskalne, ale nie zawsze opłaca się je kupować.

Czytaj dalej na tej stronie

A więc, dlaczego kasy fiskalne są drogie?
Przyczyną takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się w polityce państwa, oraz obecnego stanu gospodarki naszego kraju. Ogromne podatki i duża ilość biurokracji, jaką serwuje nam państwo podczas zgłaszanie i montowania urządzenia, powoduje niepomierny wzrost wartości rynkowej kasy fiskalnej.
Wielu handlowców w dzisiejszych czasach nie stać na zakup kas. Niestety, prawo wymaga od każdej osoby, która prowadzi działalność gospodarczą o rocznym zysku powyżej pewnej ustalonej kwoty, szczegółową rejestrację całego obrotu towarami. Z tego też powodu coraz więcej ludzi rezygnuje z działalności gospodarczej. Za to zwiększa się liczba urzędników w urzędach skarbowych.
Rząd nie jest jednak jedyną przyczyną wysokiej ceny kas fiskalnych. W przeciwieństwie do drukarek, te drugie muszą być wykonane z materiałów niezwykle wysokiej jakości. Musi ona być w stanie drukować paragon tysiące razy jednego dnia.

Kolejną drugorzędną przyczyną tych niebotycznych cen są koszta szkolenia pracowników z obsługi kas fiskalnych. Im większą mamy firmę i więcej ludzi zatrudniamy, tym większe musimy zainwestować pieniądze we wprowadzenie kas do swojej działalności gospodarczej. Rozwiązaniem jest zatrudnianie ludzi, którzy takie kursy zrobili w poprzednich miejscach pracy, jednakże jest to bardzo rzadki przypadek.
Od jakiegoś czasu trwa walka o obniżenie cen tych urządzeń. Dodatkowo każdy przedsiębiorca przy zakupie swojej pierwszej kasy może liczyć na odliczenie kosztów za zakup kasy fiskalnej do 700 złotych.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl