Home Uncategorized Frezowanie na tokarce

Frezowanie na tokarce

written by admin Sierpień 20, 2017

Frezowanie to niepowtarzalny z rodzajów obróbki skrawaniem. Polega on na tworzeniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) także istniejącego jej częścią narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można pracować na dowód koła zębate, czy tworzyć gwinty. W sukcesu frezowania narzędzie skrawające kieruje się, zaś materiał tworzony jest kierowany. Czasem oraz ostrze skrawające może jednocześnie orientować się i kierować. Obróbka skrawaniem, w ostatnim oczywiście frezowanie, to niepowtarzalny z głównych oddziałów w wielu zakładach produkcyjnych.

 

Obecnie często podawane jest frezowanie cnc. Proces ten czyni się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Stanowią ostatnie obrabiarki sterowane numerycznie, a zatem takie, w jakich wszystek proces skrawania jest zaprogramowany i kierowany komputerowo. Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie dużo silnej precyzji obróbki i możliwość frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką i są zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania znacznie intensywnej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania ma ogromne znaczenie szczególnie w takich rzeczach, jak forma maszyn, gdyż tam duże jest dokładne spasowanie elementów.

Choć odpowiednia frezarka jest krytyczne znaczenie, toż we frezowaniu cnc szczególnie praktyczną rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Sytuację ich przygotowania oraz może zawierać nacisk na dokładność frezowania, ale prócz tegoż niezwykle znacząca jest ich wytrzymałość na ścieranie, szczególnie jeśli frezowanie podejmuje się w konkretnym materiale. Dlatego te frezy są zrobione z bardzo twardych, mocnych i zdrowych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Gwarantuje to ich długą żywotność i skuteczność obróbki nawet bardzo trwałych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to wprawdzie nie tylko wysokiej klasy frezarki cnc i akcesoria skrawające. Nawet najlepsza organizacja na nic się nie przyda, jeśli nie będzie jej obsługiwał znający się zgoda na swojej funkcji fachowiec. Stąd same we frezowaniu cnc wskazani są wykwalifikowani frezerzy, który doskonale znają dziedzinę obróbki skrawaniem w całym zakresie, a i dobrze zapoznają się w kształtu technologicznym oraz obsłudze konkretnych maszyn.

You may also like