Jak zdiagnozowac depresje

Depresja jest chorobą, która przynosi nam największą ilość samobójstw. Nie ma na świecie innej choroby, w wyniku której ludzie odbieraliby sobie tak często życie – nawet osoby terminalnie chore nie odbierają sobie tego życia tak często jak osoby, które czują ból istnienia i pustkę egzystencjalną towarzyszącą depresji.

Osoby, które mają depresję cierpią nie tylko psychicznie (obniżona samoocena, zawyżony poziom lęku, brak energii), ale także somatycznie: brak snu, brak apetytu, zmęczenie, niewielka odporność na ból fizyczny. Depresja powoduje, że hormony znajdujące się w naszym organizmie zmieniają magicznie i w niepożądany sposób swoje stężenie. Dlatego osobom w depresji czasami ciężko zajść w ciążę lub często też wypadają im włosy. Nie wyglądają dobrze ze względu na niewyspanie i permanentny brak zadowolenia. Jeśli mamy wokół siebie takie osoby, należy im doradzić udanie się do specjalisty. Takim specjalistą jest na przykład psychiatra Kraków, który przepisze choremu odpowiednie leki antydepresyjne. Może to być także psycholog, który zaleci odpowiednią psychoterapię dla osoby z depresją. Niekiedy osoby, które obserwują u siebie objawy klinicznej depresji trafiają do neurologa, jednakże nie jest to najlepsza droga.
Osobom, które są w depresji nie należy powtarzać, że inni mają gorzej, a jednak się trzymają. Powoduje to tylko pogorszenie stanu takiej osoby będącej w depresji. Każda osoba będąca w depresji ma wyrzuty z powodu tego, że nie jest w stanie zmusić się do samodzielnego podejmowania konkretnych zadań. Osoba w depresji ma wyrzuty, że zawiodła wszystkich bliskich. Dlatego wmawianie jej, że jej stan to nic takiego i że to jest w ogóle „wymyślanie“ spowoduje, że wpędzimy taką osobę w jeszcze większą niemoc. Zamiast tego dobrze jest wciąż dawać znać, że wierzymy w uzdrowienie. Jednocześnie trzeba działać, czyli proponować najróżniejsze sposoby rozwiązania problemu. Depresję należy traktować jak problem zdrowotny, tak jak zapalenie płuc – samo nie przejdzie, trzeba udać się po pomoc.