Jaka praca dla filologa

Młodzi ludzie z zacięciem lingwistycznym, często wybierają kierunki studiów o profilu językowym. Od najpopularniejszych jak germanistyka, anglistyka, romanistyka, po bardziej egzotyczne, np. sinologia czy indologia. Po ukończeniu tego typu kierunków z pracą bywa różnie. Najwięcej miejsc zatrudnienia znajdą osoby chętne na tłumaczenia dokementów w firmach współpracujących z zagranicznymi inwestorami.

Gospodarka polska coraz bardziej się rozwija, z roku na rok przybywa firm z innych krajów, inwestujących na naszym rynku. Z tego względu istnieje duże zapotrzebowanie na osoby znające biegle języki obce. Otóż chcąc rozpocząć pertraktacje z cudzoziemcami, potrzebni są tłumacze zarówno w czasie wstępnych rozmów, jak i do późniejszego tłumaczenia dokumentów wiążących transakcję.

W dzisiejszych czasach najpopularniejszym językiem w Europie jest angielski. Większość młodych osób uczy się go w szkole, opanowując w stopniu przynajmniej komunikacyjnym. Jednak w sferach biznesowych sytuacja wygląda inaczej. Najwięcej inwestorów pochodzi z Niemiec, Rosji, Chin i Japonii, dlatego też specjaliści znający ich języki narodowe są najbardziej pożądani. Zwłaszcza rusycystyka przeżywa prawdziwy renesans. Jeszcze kilka lat temu język rosyjski kojarzył się negatywnie, z czasami komunizmu, kiedy to każdy uczył się go w szkole. Obecnie młodzi ludzie widzą jego potencjał, bardzo chętnie wybierają kierunki studiów umożliwiające jego opanowanie. Zaraz po nim plasuje się język chiński, równie pożądany niestety o wiele trudniejszy, dlatego na naukę jego decydują się najambitniejsi studenci.

W dzisiejszych czasach rynek pracy nie jest zbyt przyjaznym miejscem dla młodej osoby. Aby znaleźć pracę zgodną z naszym wykształceniem i kwalifikacjami nie wystarczy skończyć pierwszej lepszej uczelni wyższej. Wybór odpowiedniego kierunku jest tutaj aspektem kluczowym. Filologia wydaje się być dobrym rozwiązaniem.


Biuro Tłumaczeń Lingua Lab
Piastowska 8A, 30-211 Kraków
12 350 59 20
http://www.lingualab.pl