Komunikacja i spolecznosc

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w częściach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, oraz nie po kilku miesiącach, jak to chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Droga na inny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się szybsze i tańsze, i co za tym chodzi - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można zakupić się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna cywilizacja oraz indywidualne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot również mocna wylądować w Azji, w Afryce lub na dalekiej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grup Europejskiej i wszystek jej obywatel może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która wymaga pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie drogie są w niniejszym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić targi międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To korzystne w trudnych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.