Krajalnica do kapusty elektryczna

Kiedyś kapustę kisiło się jesienią w całych beczkach. W każdym składającym się gospodarstwie domowym była prosta, ręczna krajalnica do kapusty. Cała rodzina brała start w ostatnim przedsięwzięciu. Krojenie kapusty na ćwiartki to liczby zadanie wtedy te ćwiartki powinien było poszatkować. Krajalnica do kapusty była obowiązkowa. Wielka beczka z kiszoną kapustą trwała w piwnicach budynków i dawała rodzinie przetrwanie zimy.

Teraz znowu wracamy do ostatnich zwyczajów. Pokazało się, że własnoręcznie kiszona, smaczna oraz cała kapusta to skarb. Zmienił się tylko twórz na to kiszenie. Obecnie nie trzeba tego wykonywać raz w roku. Okazało się, że kapustę możemy szatkować i pakować do niewielkich pojemników, tak z glinki ceramicznej natomiast na bieżąco serwować ją do posiłków. Żeby działać to wygodnie, szybko i bezpiecznie daleko jest być mały, nieduży sprzęt do jej szatkowania. Taka krajalnica do kapusty już dalej będzie pewnie w wszystkim domu.
U mnie teraz istnieje i bardzo sobie to lubię. Od jesieni do późnej wiosny, raz w tygodniu przygotowuję niewielką ilość poszatkowanej kapusty. 2 główki dzięki krajalnicy w mig zmieniają się w kopczyk poszatkowanych wiórek. Teraz jeszcze sól, trochę wygniatania dłonią, tak żeby wyciąg z kapusty puścił i już można ładować na dowód do słoików. Słoiki noszę w jakieś dosyć ciepłe miejsce (22′ – 23’C) i po trzech, czterech dniach można jeść.
Wiadomo, kiszona kapusta to substancja zdrowia. To witaminy a mikroelementy. To zdrowie. Jesz kapustę – będziesz ogromny plus będziesz tryskać zdrowiem.
Grupa jest spełniona, posiłki są urozmaicone, i ja jestem pozytywny, że w mig mam gotową surówkę do obiadu.
Może jeszcze ciut kminku. Przecież kminek tak się lubi z kapustą. Może odrobina tartej marchewki. Niech będzie kolorowo i smacznie.
Odrobina tłuszczu i już się zajadamy, aż się uszy trzęsą.
Kapusta kiszona wtedy jest wtedy co lubi cała rodzina.
Nie wyobrażam sobie podejmować się z kapustą, jeśli nie krajalnica do niej.