Laparoskopia ujastek

Laparoskopia to technologia zezwalająca na działanie i diagnozowanie bez potrzeby otwierania pacjenta. Nazywa się ją chirurgią przyszłości. Lecz stanowi ostatnie czynność jak wszelka inna, po której jeszcze mogą pojawić się powikłania. Operacje laparoskopowe rozgrywa się w znieczuleniu ogólnym.

ghg 262Zobacz opis w pdf

Zabieg może stać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Zależne istnieje zatem od etapu jego skomplikowania i społecznego stanu zdrowia osoby, która jest mu budzona.
Na ciele pacjenta uzyskuje się kilka niedużych nacięć, przez które lokuje się trokary. W nich lekarz umieszcza kamerę i zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne. Przed operacją jama brzuszna pacjenta jest spełniana dwutlenkiem węgla, aby oddzielić powłoki brzuszne od narządów (tzw. odma otrzewnowa). Dzięki temuż można łatwo w powstałej przestrzeni manipulować narzędziami. Same urządzenia wynoszą jakiś 20-30 cm długości, ale sama końcówka robocza przechodzi do 1 cm. Z tego warunku niekiedy lekarz musi, choć daje się toż dużo rzadko, dokończyć operację klasycznie. Stanowi ostatnie niezbędne w sukcesu, gdy zmiana jest zbyt ważna bądź stan zapalny uniemożliwia przybycie do chorych miejsc.
Wycięcie narządu bądź jego większości to główny rzut laparoskopii. Następnie trzeba go wyeliminować z jamy brzusznej. Podczas laparoskopowych operacji ginekologicznych z podejrzeniem raka wycięty jajnik osadza się w specjalnym woreczku i dopiero później zabiera się go. Jest wówczas niesamowicie istotne, komórki rakowe nie mogą bowiem przedostać się do innych narządów. W historii, zanim zaczęto wykorzystywać woreczki, zdarzało się to dużo często. Trudne sytuacje mogą mieć również miejsce podczas laparoskopowych operacji jelita grubego.
Wskazania do uprawiania laparoskopii stanowią głównie choroby wątroby, wodobrzusze niezbadanego pochodzenia, diagnostyka stanów zapalnych w zasięgu jamy brzusznej, choroby śledziony lub zrosty w jamie otrzewnej oraz zabiegi ginekologiczne innego rodzaju.