Porfiria szczur

Wszyscy wiemy historie i historie o wampirach. Znajdujemy się z nimi w moc produkcjach filmowych, w grze, książkach. Pojawiają się nie ale jak krwiożerce potwory z dalekimi kłami, a i jako jedni wojownicy czy i świecący niczym diamenty nadludzie. Z lat ludzie próbowali dociec, skąd przyjęły się historie o wampirach oraz co było genezą wyobrażenia o takiej formy. Oczywiście, mamy świadomość tego, że że wszystko zaczęło się wraz z powodem panowania Vlada Tepesa, który odbył do sprawy tak jako Dracula. Nie niszczy to przecież faktu, iż ten trwający w XV wieku hospodar wołoski nie istniał w żadnym wypadku związany z popularnym piciem krwi. Musiał to zajść w dziejach ludzkości pewien czynnik, zaś owym czynnikiem potrafiła być choroba genetyczna.

Porfiria, bo tak o nich mowa, jest chorobą genetyczną powiązanymi z zaburzeniami hemoglobiny. Schorzenie obecne istnieje nieuleczalne, pokazuje się między innymi nudnościami, bezsennością, wymiotami oraz dużą nadwrażliwością na odległość, powodującą nie wyłącznie do dużego ciemnienia skóry pod wpływem światła, lecz i do jej dobrych poparzeń. Choroba ta stanowi znacznie oryginalnym schorzeniem, dotyka jedynie kobietę na 75 tys. ludzi.
Fakty tej choroby mogą dać o sobie znać we wczesnym dzieciństwie lub w momencie dojrzewania. Początkowe objawy nie pozwalają na jednoznaczne zdiagnozowanie choroby, gdyż mogą świadczyć na indywidualne, o znacznie mniej ważne schorzenie. Poza tym, tak toż gdy w wielu drugich przypadkach, porfiria otwierają się u każdego chorującego w nieco odmienny rodzaj. Ale stanowi toż ciągle ciemnienie skóry i czułość na słońce, czerwona barwa moczu lub kału, przebarwienia zębów oraz paznokci. Zazwyczaj i mogą raczej do tego problemy ze snem, nudności, bóle brzucha i wymioty. Mało tego, ostra porfiria może sprawić do niepokojów u chorującego, stanów depresyjnych, napadów duszności, halucynacji i sile, oraz w skrajnych przypadkach i do aktu samobójczego. Porfiria jest chorobą nieuleczalną, jednak nie zmienia to faktu, iż jej objawy mogą stać złagodzone poprzez właściwy dobór środków i, gdyby więc potrzebne, również hospitalizację.