Rozmowa z seksuologiem

Seksuolog - pierwsze spotkanie w jego gabinecie zazwyczaj przejawia się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie opinii o wizycie może tworzyć zgubne skutki. Wiele kobiet cierpiących na zaburzenia związane z życiem seksualnym odwleka w terminie poradę u specjalisty, częstokroć zwlekając spośród ostatnim nawet wiele lat. Nie istnieje więc proste rozwiązanie, bowiem nie dość, że nie rozwiązuje problemu, zatem w dodatku może doprowadzić eskalację dysfunkcji. W dziedzinie seksuologii uważają się zatem wszelkie aspekty skojarzone z płciowością człowieka w grupie fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej psychiki i emocjonalności. Seksuolodzy w ogromnym mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie od ręki, wystarczy jedynie zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości seksualnej lub zmagania związane spośród jej zgodą ze strony środowiska społecznego, to najnormalniejsze zmartwienia pacjentów zgłaszających się do seksuologa. Dyskomfort związany z komplikacjami dotyczącymi życia prywatnego miewa diametralny wpływ na częstą egzystencję, zatem nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w mediach, grupa ludzi nadal wstydzi się otwarcie prowadzić na fakty związane z naszą seksualnością. Spośród obecnego sensu mnóstwo osób zapada w milczeniu z względu licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem przedstawia się więc możliwością do zmierzenia się z znajomymi najbardziej dużymi problemami i gwarantuje ich innowacyjne rozwiązanie. Bez względu na pierwszą specjalizację danego seksuologa (lub toż psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba przygotować się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego zamiarem jest możliwie najbardziej uniwersalne zrozumienie przez specjalistę martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym całe aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, starych i nowoczesnych związków intymnych, orientacji fizycznej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu spojrzenia na problem seksu oraz dotychczasowych badań w współczesnej kwestii.

Należy sobie uświadomić, że jak pacjent jesteś prawo żądać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze strony lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji głów i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia zrozumiałych dla Ciebie informacji. Dalszym ciągiem diagnozy seksuologa będącym po wywiadzie będzie pytanie somatyczne wykonane przez lekarza z dziedziny pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesu osób bądź urolog w wypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe jest dodatkowo badanie psychologiczne, liczące na uzupełnieniu odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może jeszcze zasugerować skierowanie do sprawienia badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zwrócić sobie sprawę, iż pragnienia seksualne przylegają do kategorii potrzeb fizjologicznych, i ich zadowolenie stanowi jednym z obowiązujących czynników nadającym życiu sens.