Stosunki miedzynarodowe bezpieczenstwo

Kontakty międzynarodowe są niezwykle popularne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, i nie po paru miesiącach, jak wtedy było wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Droga na dodatkowy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne broniły się mocniejsze i dostępniejsze, oraz co wewnątrz tym chodzi - i wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można pobrać się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna cywilizacja również zagraniczne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce albo na egzotycznej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Zgodzie Europejskiej a każdy jej obywatel może śmiało podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka pragnie pozyskań nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo efektywne są w obecnym sukcesu tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio dochodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To istotne w poważnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.