T com fiskalna kasa

Zakłady fryzjerskie, też jak wszystkie podmioty angażujące się sprzedażą produktów czy usług, muszą odpowiadać podatki, oraz co za tym idzie – pokrywać się z fiskusem. Nie korzysta w tym określeniu nic odkrywczego, jednak zdecydowałem się o tym dodać, żeby wyjaśnić, dlaczego fryzjer musi posiadać kasę fiskalną.
Kto ma cel posiadania kasy fiskalnej?

oprogramowanie gastronomiczneSystemy dla gastronomii - oprogramowanie Polkas Kraków

Nie tylko zakłady fryzjerskie mają taki obowiązek. Kasy fiskalne muszą mieszkać w własnych gabinetach lekarskich (o ile prowadzący kampania lekarz nie ma podpisanej zgody z Krajowym Funduszem Zdrowia), sklepach oferujących dowolny rodzaj materiału, czy u usługodawców takich, jak choćby mechanik samochodowy. Obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej spoczywa nawet na taksówkarzach i markach zwracających się przewozem osób.
Jakkolwiek liczba firm wykonywających w prostej strefie stale maleje, to jednak stwierdzenie, że chodzą one w polskim świata do rzadkości, będzie miało dużą przesadę. Usługodawców unikających płacenia podatków możemy spotkać głównie na wsi. W prawdziwych miastach stało ich szybko naprawdę niewielu, ze powodu na coraz popularniejsze kontrole, wysokie kary i żyjącą świadomość konsumentów.

Gra z czarną strefą

Klienci, w znaczącej ilości dzięki kampaniom społecznym realizowanym przez ministerstwo finansów, powoli mną w sobie nawyk wymagania od sprzedawcy wydania paragonu. Ostatnią akcją, biorącą na końca budzenie świadomości konsumenckiej w obecnym poziomie, była loteria paragonowa. Każdy, kto zakupił produkty lub usługi za minimum 10 zł miał możliwość zarejestrowania otrzymanego biletu na ścianie internetowej oraz wzięcia wkładu w losowaniu samochodu. Reakcja zwycięzcy loterii została wyrażona w telewizji.
Na prowincji oczywiście również znajduje się telewizję plus tegoż typu akcje i tam wywierają swój pomysł. Koleje w natur społeczeństwa na wsi a w krótkich miasteczkach są jednak można – to mama prawda, która że wcale nie podzieje na aktualności. Kontrole na wsiach zdarzają się tak dużo rzadziej, trudniej więc wyegzekwować prawo. Zatrudnione na dziur są też nieco mniej połączeni z resztą kraju, nie są w płynących z przynależności narodowej profitach tak wyraźnie jak mieszkańcy miast. Kropla jednak, jak wiadomo, drąży skałę oraz w efekcie świadomość, że nawet fryzjer musi być kasę fiskalną, zakorzeni się nawet na wsi. Może wtedy być sprawa lat, może dekad, natomiast na pewno nie dłużej – aż naprawdę dużego zacofania nie można założyć nawet największej polskiej prowincji.