Uszkodzenie dna plemnikow

Pary określające się na zwiększenie rodziny coraz częściej borykają się z faktem niepłodności. Podnosi ona również jedną, kiedy a dodatkową część. U ludzi wśród czynników wywołujących niepłodność zamienia się: niedorozwój czy mała ruchliwość plemników, zła jakość nasienia, a dodatkowo wszelkie urazy narządów płciowych.

Wbrew pozorom, u par starających się bezskutecznie o potomstwo, niepłodność jest po stronie męskiej w 40% przypadków. Jednak diagnostyka niepłodności u mężczyzn jest ciemniejsza i kilka kosztowna niż u ich partnerek. W tym sensie należy wykonać badanie jakości nasienia, opisujące parametry takie jak pH, upłynnienie, wielkość i lepkość, odsetek żywych i ruchliwych plemników i ich wielkość w 1 ml i ogółem w spermie. Pod mikroskopem zbiera się budowę plemników. W niektórych przypadkach dokonuje się dodatkowe badania – poziomu integralności błon oraz chromatyny plemników.

Jeżeli wszystkie parametry nasienia są prawidłowe, i jeszcze dbania o wolę nie przynoszą rezultatów, wyróżnia się skupienie na czynniku niepłodności żeńskim. Przyczynami niepłodności u kobiet jest brak owulacji, brak drożności jajowodów, zespół wielotorbielowatych jajników i endometrioza. Co więcej, ryzyko niepłodności żeńskiej wzrasta wraz z wiekiem – płodność osób oraz mężczyzn obniża się z dowolnym rokiem po przekroczeniu 32-33 roku bycia. Do tego wieku kieruje się nieco dużo na tym tymże poziomie. Jak wygląda diagnostyka braku płodności kobiet? Stanowi ona dużo zawiła niż męska, a co gorsza bywa również inwazyjna. Przede wszystkim mieni się w pierwszych dniach cyklu stężenia hormonów płciowych we krwi: FSH i estradiol. Podają one o potencjalnej rezerwie jajnikowej. Następnie należy zrobić ginekologiczne badanie USG sprawdzające stan narządów rodnych. Kolejny krok to zobaczenie drożności jajowodów inwazyjnie – służy ku temu histerosalpingografia. Jednocześnie badanie to daje wiedzy na temat jamy macicy i jej możliwych nieprawidłowości anatomicznych. Niekiedy utrzymuje się i kobietę na histeroskopię.