Uziemienie instalacji elektrycznej

Uziemienia elektrostatyczne są szalenie ważnym momentem w przemyśle i transporcie łatwopalnych gazów oraz zagranicznych substancji, jak ciecze czy proszki. Kiedy ładunek elektrostatyczny kładzie się w otoczeniu łatwopalnych materiałów, powstają zagrożenia.

Rokrocznie w wszelkiej Europie powraca do ponad 400 wypadków spowodowanych oczywiście tymi wydarzeniami. Zapłony, pożary, a nawet wybuchy to zupełnie realne niebezpieczeństwo, którego osobę ma jakikolwiek zdrowo myślący człowiek oraz przedsiębiorca w dziedziny.

Tutaj z odsieczą przychodzą nam mechanizmy a układy uziemień elektrostatycznych. Ich służenie w zasadzie daje się do połączenia zagrożonych elementów niskooporowym przewodem do momentu uziemienia przy pomocy odpowiedniego zacisku. Na zbycie jest duża ilość ich charakterów - kleszczowe, przykręcane śrubami, umieszczane w jednej obudowie pojemnika. Bardziej rozwinięte systemy umożliwiają dodatkowo na monitorowanie uziemienia w momencie rzeczywistym. W powiązaniu z różnymi urządzeniami potrafią nie doprowadzać do dozowania materiału lub pracy nad nim w przypadku zaistnienia kłopotów z uziemieniem. Niektóre metody fizycznie blokują taką okazja, zamykając zawór czy wlew, co jest nieocenione w przypadku awarii współpracujących urządzeń lub prób obejścia zabezpieczeń. Tego gatunku rozwiązania powszechnie wiąże się przy cysternach kolejowych i drogowych.

Dość częstym problemem stosowania zacisków na urządzeniach wykonywających z lakierami, farbami, rozpuszczalnikami czy żywicami jest ciężki do całkowitego ograniczenia proces rozliczania się powierzchni materiałem. Widać zatem sprawić warstwę izolującą uziemienie elektrostatyczne "electrostatic earthing", częściowo bądź całkowicie negując jego skuteczność. Traktuje to nie tylko urządzeń, ale także pojemników i zbiorników oddanych do przechowywania w/w materiałów.