Wybuch metanu w kopalni borynia

Górnictwo w rodzimym świecie jest najzdrowsze na całkowitym świecie, a także mimo metanowych pokładów węgla najbezpieczniejszym. Bezpieczeństwo dokonano przez użycie różnorodnych metod i zabezpieczeń, dzięki którym minimalizujemy możliwość zapalenia się czy wybuchu metanu.

Chcąc uniknąć wybuchu metanu, minimalizujemy występowanie czynników go kierujących, których dawanie możemy ograniczyć poprzez wdrożenie odpowiednich urządzeń. Na przyszłości kopalni czyli do granice lub do przodka pragnie być zawarty prąd zasilający kombajny i przenośniki transportujące urobek. To tylko na efekt wytworzenia się iskrzenia uszkodzonych kabli, czy wytworzenie się łuku elektrycznego, dołącza do zapalenia i wybuchu metanu. Dlatego oraz we wszystkich urządzeniach elektrycznych przydatna jest typowa ochrona przeciwwybuchowa (explosion protection). Dzięki takiej ochronie używanej w ostatnich całych urządzeniach oraz maszynach minimalizujemy przedostanie się potencjału elektrycznego do centra metanowego dzięki czemu w razie awarii nie dołączy do tragedii. Górnicy elektrycy funkcjonujący na działki kopalni są specjalnie szkoleni z działu ochrony przeciwwybuchowej i ognioszczelności tak, by potrafili oni bezpiecznie dla siebie i innych pracowników dołowych wykonywać inną działalność. Każdy elektryk dołowy raz na pięć lat musi liczyć start w takim szkoleniu zakończonym egzaminem, dzięki czemu jego informacja zostanie odświeżona oraz wprowadzi się z innymi wzorami i rodzajami osiągnięci ognioszczelności i przeciwwybuchowości. Ochrona przeciwwybuchowa i ognioszczelność jest dlatego ważnym czynnikiem stosowanym na wszystkiej kopalni, dzięki czemu minimalizowane jest zagrożenie wybuchem metanu.