Zagrozenie wybuchem w kotlowni gazowej

strefy wybuchuZobacz naszą stronę www

Dyrektywa ATEX w naszym porządku prawnym została wprowadzona 28 lipca 2003 roku. Zwraca się do produktów danych do służbie w okolicach, które zagrożone są wybuchem. Przedmiotowe wyroby muszą robić rygorystyczne wymagania sprowadzające się nie wyłącznie do bezpieczeństwa lecz również do opieki zdrowia. Dyrektywa ATEX zawiera procedury oceny zgodności.

W sprawę przepisów omawianego aktu normatywnego poziom bezpieczeństw, a ponadto powiązane z ostatnim jakieś procedury oceny w decydującej mierze zależne są z stopnia zagrożenia środowiska, w którym specjalne wyposażenie będzie tworzyło. Dyrektywa ATEX określa rygorystyczne wymagania jakie musi spełniać dany produkt, by mógł stanowić praktyczny w strefach zagrożonych wybuchem. Jednakże o które strefy chodzi? Przede każdym mowa tutaj o kopalniach węgla kamiennego, gdzie jest niezmiernie duże zagrożenie wybuchem metanu czy pyłu węglowego.

Dyrektywa ATEX posiada szczegółowy podział urządzeń na części. Jest ich dwie. W wczesnej części znajdują się urządzenia, które stosuje się w podziemiach kopalni i na powierzchniach, jakie potrafią istnieć zagrożone wybuchem metanu. Druga grupa wiąże się do urządzeń, które dopasowuje się w przeciwnych miejscach, a które potrafią stanowić zagrożone atmosferą wybuchową.

Niniejsza dyrektywa wyznacza zasadnicze wymagania ogólne dla ludziach urządzeń chodzących w dziedzinach zagrożonych wybuchem metanu/pyłu węglowego. Ale bardziej wrażliwe wymagania można z łatwością zlokalizować w miarach zharmonizowanych.

Należy pamiętać, że dania dopuszczone do roli w strefach zagrożonych wybuchem winnym stanowić oznakowane znakiem CE. Za znakiem należy podać numer identyfikacyjny jednostki notyfikowanej, jaki winien stanowić stały, widoczny, niezniszczalny i prosty.

Jednostka notyfikująca bada cały system kontroli lub jedne dania w obiektu zapewnienia współprace z ważnymi przepisami i wymaganiami dyrektywy. Należy dodatkowo pamiętać, że od dnia 20 kwietnia 2016 r. obecną dyrektywę zastąpi nowa dyrektywa ATEX 2014/34/UE.